Upravit stránku

Osmikrásky

Aperta od letošního roku finančně podporuje tým Osmikrásky.

Osm žen, které se již třetím rokem staví na start unikátního sportovně-integračního závodu Metrostav Handy cyklo maraton, který vede napříč Českou republikou. Úkolem týmu je společně zdolat 2222 km v limitu 111 hodin.

Ve svém středu mají Osmikrásky každý rok handicapovanou sportovkyni, která jim aktivně pomáhá ukrajovat naloženou porci kilometrů. Cestu navíc absolvují pro vybraného patrona, člověka, který je krátce po úrazu nebo nemoci, nebo který se s handicapem teprve učí žít. Smyslem je ukázat, že nehandicapovaní a handicapovaní mohou společně tvořit jeden fungující tým. Cílem maratonu je tedy především šířit myšlenku integrace, přátelství, solidarity a vzájemné spolupráce.

Maraton byl a stále je jen začátek. Původní „prostý" plán postavit se výzvě maratonu a tím šířit jeho myšlenku se brzy rozrostl a přinesl příležitost účastnit se v barvách Osmikrásek dalších zajímavých sportovních i kulturních projektů během celého roku. Osmikrásky tak nejen sportem podpořily patrony z různých dalších běžeckých a cyklistických závodů. Myšlenka maratonu se tak stala přirozenou součástí životů všech Osmikrásek.

Patronkou, pro kterou Osmikrásky v letošním roce jedou, je Klára Zikmundová.

Valdštejnské slavnosti

Od roku 2009 je Aperta pravidelným dárcem finančního příspěvku na krásnou akci v našem regionu Valdštejnské slavnosti.

Myšlenka obnovit tradici Valdštejnských dnů vznikla při příležitosti oslav stého výročí položení základního kamene frýdlantské radnice.

Jednalo se o iniciativu několika fyzických osob, na jejichž bedrech spočívala celá organizace včetně finančního zajištění. Přes určité nedostatky byl tento „zaváděcí“ ročník 1994 úspěšný. V rámci programu se kromě jiného uskutečnil koncert pro krajany a také lety nad Frýdlantem. Největší zájem byl ale o historický průvod městem.