Upravit stránku

     Slovo „přirozený“ vzniklo od slova při- rodit. Odkazuje na něco, co je nám dáno už od základu -  už od narození. Je to založeno v naší mentalitě, chování, prožívání. Od pradávna jsme žili v nedostatku, díky tomu měli hodně touhy a vášně a museli jsme být tvořiví v dělání i vymýšlení, abychom přežili.  Bez mentality nedostatku končí vývoj, končíme my jako lidstvo. Neumíme žít v dostatku až přebytku. Zakrňujeme.  Ve společnosti vždy převažovala skupina lidí, kteří měli nedostatek: ať už peněz či jídla, kontaktů, péče a starosti, práce, svobody, informací, zábavy, možnosti sexu…

     Jenže skrze všechny tyto nedostatky měla většina z nich jeden dostatek.  Dostatek času. Jeho chybění nebyl vůbec problém, problémem bylo přežít.  Dnes je všechno jinak. Většinová společnost má všeho hodně - až nadbytek, jen toho času je jaksi málo.

Dříve se ani neslušelo jen tak zbůhdarma říkat: „Nemám čas“. Čas totiž patřil Bohu, ne nám.   Bylo to tedy něco jako rouhání. Snad jen věta: “Už mi nezbývá moc času“ se patřila -  jako pokorné přikývnutí osudu, když člověk cítil, že svůj běh života pomalu naplnil.

Abychom si rozuměli. Problém je hlouběji, než v ekonomické převaze nabídky nad poptávkou.  Je v našem založení, v naší podstatě. Mozek funguje jako velký narkoman nedostatku. Potřebuje ho. A když všeho dost, MUSÍ něčeho být málo. Černého Petra má Čas. 

A tak řešení je poměrně jednoduché. Je v omezení toho, čeho je dost, aby toho bylo méně.  Když omezíme mnohé svody světa, v nichž se beztak především rozptylujeme, najednou bude času dost.  Omezení je obecně dost nepříjemné slovo, chápu. Myslím ale, že bychom si na něj měli začít postupně navykat. Ale to je námět jiný článek.

 

 

    Pro začátek nabízím tedy vyměnit omezení za kvalitu. Maximálně soustředit své mentální pochody na vyhledávání kvality nikoliv na kvantitu. Tak například vybrat několik kvalitních zdrojů informací a z těch čerpat namísto těkavého brouzdání po internetu. Soustředit se na kvalitu vztahu s přáteli víc než na kvantitu laiků u svého profilu na sociálních sítí. Život s kvalitním jídlem a potravinami namísto zmateného pobíhání mezi regály obchodních center. Peníze spíše šetřit na horší časy a koupi podstatných věcí, než utrácet v povrchních zážitcích. Radovat se z toho, že mám práci a hledat tu, která mi umožňuje trávit více času s blízkými než s rádiem v autě v kolonách. Je to tak jednoduché, určitě byste vymysleli další možnosti.  Jasně, byl by to život, v němž bychom měli méně toho ostatního, ale zato více času.  Tak co vlastně chceme a na co si to stěžujeme?

Oldřich Kvasnička

Oldřich Kvasnička

Jednatel Aperta, s.r.o., lektor, konzultant a kouč

Účastníci mých školení i zaměstnanci naší společnosti mě neustále inspirují k vymýšlení nových postupů. Všechno hned zkouším na sobě. Tím pádem je můj pracovní život všechno, jen ne nudný. A to je mimo jiné i dobrá prevence proti duševnímu krnění.