Upravit stránku

Jsme svědky období, kdy zmenšujeme náš svět tím, že ho stále více propojujeme ve větší a složitější celky. Je to považováno i za důkaz vyspělosti naší civilizace. Vytváříme globální organizované útvary, u nichž dohlédnout hranic i hloubky souvislostí se mnohým zdá nad lidské možnosti. Ne však všem. Fúzemi, akvizicemi … vytvářejí ještě větší holdingy, korporace, koalice… Máme informační technologie a plné kanceláře specialistů, jež nás zásobují informacemi o celku i jeho částech a tak je můžeme efektivně (čti správně)řídit. Nést odpovědnost za výsledky se častěji překládá: být spojován s úspěchy.

Růst, zvětšovat, spojovat … je pocitově silné i racionální zároveň. Vždyť můžeme sdružovat zdroje, být soběstační, posilujeme svou vyjednávací pozici, která přinese lepší podmínky a mnohá další pozitiva. Vzniká tak obraz, který jako magnet přitahuje. Pro některé je natolik silný, že se podle něj rozhodují při nakládání se svými penězi. Investují je do oboru, regionu, firmy … o nichž ve skutečnosti téměř nic neví. Spoléhají se na zprostředkované informace, které mohou mít pravdivost těch vyřčených v karetní hře. Jsme však v jiném prostředí. Hrajeme hru, jíž se účastní i ctihodné finanční instituce, což posiluje pocit z dobré společnosti. Na první pohled zde vše vypadá velmi sofistikovaně, předvídatelně a není prvkem náhody, nýbrž informací. A těch máme hodně, vždyť jsme informační společnost. Skvělé předpoklady k úspěchu. Žádné pokrové tváře, blafování, temná zákoutí… Neznamená to však, že vše musí dobře dopadnout. Je to hra. Její zajímavost je nejenom v dramatičnosti prožitku, ale i v nejistotě výsledku.

Jedna část hry skončila. Mnozí prohráli a nemají nejenom své peníze, jež do hry vložili, ale i ty které si půjčili. Říkáme tomu finanční krize. Někteří hráči teď tvrdí, že oni prohrát nemohou a musí se jim pomoci. Být velký a silný může znamenat: při neúspěchu mám krytá záda. Další „výhoda“, a tak vzhůru do ještě větších korporací. Je to tak dobře?

Mgr. Michal Knězů Mrvka
Aperta, s.r.o.