Upravit stránku

Jirku Veselého znám řadu let. Za ty roky mne mnohokrát napadlo: "Kéž bych teď byl jako Jirka Veselý." Není divu, má mnoho úžasných vlastností, ve svém životě si udržuje optimismus, je vtipný, umí se prosadit, má osobní kouzlo, se kterým se dostane z mnoha situací. A to jsem uvedl jen to, co mne napadlo jako první. Možná však, že toto mé přání je příliš ambiciózní, že by stačilo něco uměřenějšího … Začít umenších kroků doporučuje v případě předsevzetí i psychologie. Dám na ni a začnu od malého kroku, malého „v“. Přál bych si být častěji veselý. Sotva to vyslovím, přepadají mne pochybnosti, zda je to správné přání. Budu si to muset více promyslet.

Na první pohled to vypadá dobře. Veselí lidé jsou příjemnější a tudíž i oblíbenější společníci. Veselost je nakažlivá a klíčem k ní je humor. Hned následující myšlenka mi tento poetický obraz ruší. Veselost je projevem povrchnosti, patří k bezstarostnosti a ti šťastnější z nás ji měli šanci zažít v dětství. Rozhodně však nepatří do práce, kde jde o vážné věci. Veselí lidí jsou jimi proto, že jsou nevytížení, neuvědomují si rizika …. Nebo znáte snad někoho z práce, kdo je veselý a výkonný zároveň? Naštěstí si odpovídám, že ano. Náhoda? Ne, takových lidí znám více. Mohu tak pokračovat v promýšlení svého záměru. Zůstanu v pracovním světě, kde zdá se, má pozitivní nálada těžký život.

Jak to tedy je s veselostí v práci, je žádoucí? Ptám se sám sebe ve svém rozvažování. Každá firma chce být úspěšná, což odráží konkrétní čísla – obrat, produktivita, fluktuace, podíl na trhu, zisk … Lidský úspěch má však ještě jeden rozměr navíc: provázejí ho příjemné pocity - optimismus, uvolněnost, radost. To organizace neznají, jen lidé v některých z nich. Pouhý bonus navíc? Nikoliv, veselost nám přináší odvahu, rozhodnost, průbojnost a ty probouzejí naši tvořivost. Jsme lépe schopni vidět příležitosti a otevírat se jim.

Emoce do práce patří a platí to i pro ty pozitivní. Raději v doprovodu své příbuzné, empatie. Ta nám pomůže s jejich správnými projevy – okamžikem i intenzitou.

A tak si pro sebe uzavírám, že být veselejší je dobrý nápad, který začnu rozvíjet. A není to jen, jak se budu cítit, ale má to i silný vliv na to, jak se mi bude nejen v práci dařit.  

 Michal Knězů Mrvka - lektor, kouč Aperta, s.r.o.

P. S.: V České republice nosí příjmení Veselý 12 964 lidí a je osmým nejčastějším. Pokud ho rozšíříme o ženskou variantu, potkat pana Veselého či paní Veselou je docela pravděpodobné. A to je dobrá zpráva.

Článek byl otištěn ve Zpravodaji pro mzdové účetní a personalisty v čísle 8/2015, které vyšlo 19. března 2015 v Odborném nakladatelství ekonomické literatury verlag dashöfer.