Upravit stránku

Od té doby, co se počet našich dětí zdvojnásobil a já se rozhodla úplně se nevzdat práce, kterou mám ráda, se mě čas od času někdo zeptá: „ A jak to všechno zvládáš?“. Tak předně, nemám pocit, že zvládám všechno. Pečlivě si vybírám, co zvládat chci. Na otázku „Jak?“ pak většinou odpovídám: „Jak, kdy.“ A to je svatá pravda. Tudíž se necítím nějak zvlášť povolána radit ostatním, jak mají žít svůj život rodiče.

Přesto jsem si přišla na pár věcí, které život s více dětmi usnadní, mohou být přenosné a snad i nápomocné:

1. Nechte děti „plout“. (Od pojmu Flow- plné zaujetí činností). Pokud se děti baví, nesnažte se je animovat a rozvíjet. Nechte je věnovat se svým činnostem. Získáte tak vzácný čas na své věci. Mimochodem je dokázáno, že zejména předškolní děti se rozvíjejí volnou hrou nesrovnatelně více než zábavami, které jim připravíte. Někteří psychologové dokonce tvrdí, že častá řízená činnost dětem tohoto věku přímo škodí.

2. Podporujte dětskou kreativitu. Pokud se děti občas nudí, nechte je. Je dokázáno, že děti, které zažijí pocit nudy, také zažijí úžasný pocit vymyslet vlastní hru. Děti, kterým je stále vymýšlena činnost přichází velmi záhy o svou kreativitu. Vzpomínáte, kolik bezvadných věcí se dalo zažít při obyčejném „poflakování se“ venku?

3. Dobrý plán je základ. Pokud chcete v životě hodně stihnout, usnadňujte si život. Sněží? Vložte ingredience na dnešní oběd do pekáče, nechte troubu (pečící) v klidu pracovat a mazejte sáňkovat. Až se prokřehlí vrátíte, čeká na vás úžasný pokrm. (Ano, je v tom i určitá míra adrenalinu, ale věřte, že většinou nevyhoříte. Využití Papinova hrnce, je v tomto smyslu vyšší level J)

4. Delegujte. S rostoucím počtem členů rodiny, je nutné si přiznat, že na všechno nebudete stačit sami. A není nutné se hned uchylovat k placené pomoci. Dobrá zpráva je, že více dětí znamená, také více pracovních sil. Nebude např. od věci, když se vaše školní dítko dozví, kde ve vaší domácnosti se nachází chleba nebo máslo. A pokud se nenalézají na obvyklých místech, co udělat pro to, aby tam byly. Možná budete překvapeni, když záhy dokážou upéct lepší chleba než vy nebo preventivně nakoupí již cestou ze školy.

5. Jděte s proudem. Je třeba odházet sníh a váš dvacetiletý soused si to metelí do posilovny, zatímco vy zápasíte s hrablem? S úsměvem ho pozdravte a s láskou myslete na své zpevňující se bicepsy. Jsou vaše děti opět nemocné, zalehněte s nimi do postele, šetřete síly a dopřejte svému tělu po období horečné aktivity blahodárnou regeneraci.

6. Využijte pomoci druhých. Dost bylo hrdinství. Nabízí někdo hlídání, berte to! Je tolik věcí, které se dělají lépe bez dětí než s nimi. Výlet na běžkách, návštěva divadla…

7. Nemáte zrovna hlídání? Je tolik věcí, které je zábavnější dělat s dětmi než bez nich. Pečením začínaje, velkým úklidem konče. Přidaná hodnota je, že pro své malé děti budete hrdinou - vládkyní mixéru či mistrem tapetování - u těch větších, s obdivem příliš nekalkulujte. K zahození ale není, když pochopí, že životnost kalhot nekončí utržením knoflíku a rajčata je třeba čas od času zalévat.

8. Buďte ve spojení. Nerezignujte na udržování vztahů s lidmi z „jiných světů“. Mluvte s nimi o dění ve světě, ekologických, filozofických a jiných tématech. Výhody a rizika používání papírových plen a rozbor projevů páté dětské nemoci nechte tentokrát na jindy…

9. Pečujte o svého partnera a váš vzájemný vztah. Byl s vámi před dětmi, a jestli chcete, aby byl po vašem boku i po jejich rozlétnutí se do světa, dělejte pro to první, poslední.

10. Buďte hraví. Užívejte si naplno hry „Na babu“ a „kolo, kolo, mlýnský“, mějte však na paměti, že lidé hrají i jiné hry … Je fajn být čistou duší, žijící v pravdě. Ve střetu s reálným světem, vám to však může způsobit jisté komplikace.

 

Přeji Vám krásné chvíle s dětmi i bez nich.

Dobra Stránská

Lektoka, konzultantka, matka