Upravit stránku

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.
 

Přijďte s dekou a něčím dobrým do parku u Zlatého lva od 09:00 - 12:00 v sobotu 13.5.2017.

Více informací najdete na www.ferovasnidane.cz

SOUTĚŽ o nejlepší férovou pochutinu na pikniku.

Soutěžit může každý, kdo upeče či uvaří nějakou dobrůtku obsahující, alespoň jednu fairtradovou surovinu a jednu surovinu z lokálních zdrojů (domácí či od místních regionálních pěstitelů, které můžete zakoupit např. na farmářských trzích).

Stačí donést kousek dobrůtky hlavním organizátorkám, kde dostanete štítek, kam se napíší suroviny a bude vám přiděleno soutěžní číslo.

Soutěž bude probíhat od 10:30 - 11:00 hod a vyhlášení vítězné dobrůtky bude v 11:30.

Přidejte se k Férová snídaně v Liberci.

Liberec, 13. května 2016 – Na více než 160 místech se v sobotu uskutečnil piknik na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. V Liberci proběhl v parku u Zlatého lva. Přišlo posnídat kolem 25ti lidí. Na dekách a karimatkách popíjeli fairtradovou kávu a čaj. Přikusovali kefírový koláč zdobený mátou, zapečená rajčátka se sýrem z farmářských trhů a spoustu dalších domácích dobrot.
Lidé tak dali najevo, že je zajímá, kdo a za jakých podmínek pro ně plodiny pěstuje.
Akce se po celé republice koná pravidelně druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade.

„Na snídani i přes zachmuřené počasí přišlo mnoho našich přátel s dětmi, které se vyřádily  skákáním v pytlích a házením míčků na cíl. Mám radost z veselé a přátelské atmosféry,“ uvedla Martina Černá, organizátorka liberecké férové snídaně.

Ráno nebylo zcela jasné, zda nebude akce přesunuta do interiéru, nakonec vyšlo počasí bez dešťových přeháněk a vše se uskutečnilo v parku Clam-Gallasů v centru Liberce.

Další z organizátorek férové snídaně v Liberci, Alena Čechová, prozradila: „V rámci snídaně jsme uspořádali malou neformální soutěž o nejlepší „férovou“ dobrůtku. Potěšilo mě, jaké kreativní recepty soutěžící představily. Radost jsem měla také z počtu osob, které podpořily svým podpisem výzvu pro konkrétní supermarkety, ve kterých se fairtradové produkty ještě ani zdaleka nevyskytují nebo se objevují jen velmi omezeně.“

Férová snídaně NaZemi je největší akcí na podporu fair trade v České republice. První ročník se uskutečnil
v roce 2011 na 41 místech, nyní se snídalo na více než 160.Férová snídaně je příjemnou akcí, která propojuje v dané lokalitě lidi, kteří přemýšlí o dopadech svého spotřebního chování. Místními organizátory jsou aktivní jednotlivci, ale i celé školy, města, různá ekocentra nebo knihovny,“ upřesnila Gabriela Štěpánková z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

www.ferovasnidane.cz