Upravit stránku

Tak tu máme jaro.  Většina z nás se těší z prvních paprsků slunce i přírody, která se dychtivě probouzí. Svět okolo nás se během několika dní doslova "vybarví" na zeleno. Příroda pučí, stromy začínají kvést a alergici si přijdou na své.

Také ve světě zvířat vše ožívá. Dubnová pranostika nás upozorňuje, že "na svatého Jiří vylézají hadi a štíři".  A moudří doporučují, že není dobré "hada dráždit bosou nohou".  Pokud by se totiž jednalo o hada jedovatého, mohli bychom si způsobit pořádnou otravu. 

Ale my  jsme lidé civilizovaní a  důmyslní.  "Otravu" si dokážeme zařídit docela jinak. Nemusíme pro ni ani vyrážet do přírody a vydávat se všanc všelijakým nebezpečím. My se dokážeme otrávit pěkně z pohodlí našich gaučů a sedaček. Stačí nám k tomu otevřít si noviny nebo pustit zprávy. 

Právě tady se dostává do "pohotovosti" jedna z nejstarších částí našeho emočního mozku zvaná amygdala. Právě ona hraje významnou roli při uchovávání vzpomínek spojených se silnými emočními událostmi. 

Našim předkům pomáhala amygdala vyhodnocovat nebezpečí a dosud funguje jako systém včasného varování. Zjednodušeně se dá říci, že amygdalu špatné zprávy aktivitují a udržují nás v pocitu ohroženosti. 

Snadno se tak může stát, že neohraničená záplava negativních zpráv, kterou nás zásobují média vytvoří zkreslený obraz našeho světa. A konzumenti těchto zpráv se pak postupně stávají vystrašenými a nespokojenými  pesimisty. Odborníci mluví dokonce o naučené bezmoci, která se pak podílí na celkovém pesimistickém klima ve společnosti. 

Otrava naší nálady je vlastně každodenní hrozbou! Možná jsme jen trochu zpohodlněli a již tolik nepřemýšlíme nad tím, jaké informace a v jakém množství k nám pronikají. Rozvoj moderní techniky nás zásobuje informacemi prakticky nepřetržitě.

Co si  tedy letošní jaro místo diety zkusit informační půst? Umíme si vůbec představit, že třeba na den odložíme své mobily, tablety a jiné zdroje "všelijakých" zpráv?  

Co říci na závěr mé krátké úvahy? Hada při svých jarních procházkách přírodou pravděpodobně nepotkáte. A pokud snad náhodou ano, tak si raději nesundavejte boty, nikterak ho nedrážděte a potěšte své oko i duši rozmanitostí přírody. 

Věřím, že tak může být naše jaro o něco veselejší a barevnější.

Hezké jarní dny

Petra Štětková - lektorka Aperta s.r.o.