Upravit stránku

Slovo předsevzetí pochází z řeckého proairesis a původní význam je svobodná volba. Ano, pořád můžeme říct, že jsme se svobodně rozhodli pro tu a tu změnu, ale jakmile to učiníme, už to svobodně nepůsobí, cítíme závazek. Zvlášť, když se s naším předsevzetím někomu svěříme. Když bychom se pustili do hledání synonym ve slovníku, zjistíme, že je to záměr, cíl, úmysl, projekt, plán nebo rozhodnutí.

Když bychom ale udělali anketu mezi svými blízkými, dozvěděli bychom se, že synonyma jsou závazek, břemeno, planá slova nebo noční můra. Pomohlo by jen změnit úhel pohledu a dívat se na předsevzetí jako na projekt? Vidíte ten rozdíl? Mám předsevzetí od 1. ledna 2012 jíst zdravě a pravidelně cvičit. Nebo: Na nový rok jsem si naplánovala projekt s názvem: Dobré skutky mému tělu, budu jíst zdravěji a cvičit. Anebo mám plán věnovat svému tělu péči, zdravé jídlo a dostatek pohybu.

Nejtypičtější doba pro dávání si předsevzetí je právě přelom roku, začít další rok s „čistým štítem“, možná proto, aby se mi dobře pamatovalo, kdy jsem se zlozvykem skončila, od kdy jsem hubená, od kdy pravidelně zalévám své květiny, učím se cizí jazyk nebo pozitivně myslím. Není náhodou už jen to, že to vyslovím právě po půlnoci odsouzené k zániku? Vždyť je plno lidí, co měli předsevzetí a ještě v lednu s tím skoncovali. Proč se tedy do životních změn nepustit, když mě to napadne a nečekat na konec roku?

Naše předsevzetí, změna bude mít stejně velkou váhu, ať ji učiním 1. ledna, 4. dubna, 17. června nebo 30. listopadu.

„Přeji vám vše nejlepší do nového roku a hodně úspěšně splněných plánů.“
Šárka Košková, Aperta, s.r.o.