Upravit stránku

06.05.2013 08:39

 

Nedávno, když jsem ve spěchu něco hledal ve staré skříni, se na mě vyvalila hromada zaprášených sešitů s dvacet let starými zápisky - ještě z dob vysokoškolských studií. Řekl jsem si, že bych měl ten nepořádek uklidit a možná i vyházet řadu nepotřebných krámů. Ale, upřímně řečeno, úplně první slovo, které mi v hlavě naskočilo v situaci nečekaného zavalení tunami vzorců, výpočtů a formulek na zažloutlých listech, značně expresivně popisuje stav neuspořádanosti a nehodí se ho psát do solidních odborných článků, jako je tento :-)

Otevřel jsem jeden sešit na náhodném listu a celá situace mě najednou začala bavit. Musel jsem se smát. Asi náhoda tomu chtěla, že se před mými zraky zjevily poznámky o teorii chaosu – jak příznačné! Cesta, již jsem dosud za těch dvacet roků ušel, mě zavedla kousek dál od matematiky a fyziky, které se chaosem zabývají teoreticky, a přivedla mě blíže k současné práci s lidmi, kteří chaos produkují nebo s ním bojují prakticky – v továrnách, ve školách nebo na úřadech. Zvláštní, kolik podobného tyto dva zdánlivě odlišné světy mají. Posuďte sami:

  • Míra neuspořádanosti (tzv. entropie) podle termodynamického zákona v uzavřených systémech samovolně narůstá.
  • Abychom snížili entropii, tedy zvýšili uspořádanost systému, musíme na systému konat práci.
  • Fyzikální systémy vykazující tzv. deterministický chaos jsou ve skutečnosti velmi složitě uspořádané (je to například atmosféra) a to, jak to s nimi dopadne, může ovlivnit i velmi malá a banální událost na počátku. Možná jste slyšeli o populárním připodobnění známém jako butterfly effect, jehož autorem je fyzik Edward Lorenz. Podle něj by teoreticky mohlo mávnutí motýlího křídla v sekvenci následných zapříčiněných událostí způsobit třeba tornádo na druhé straně zeměkoule.

Čtenář – akademik nechť přimhouří oko nad sníženou terminologickou korektností textu způsobenou mou snahou přiblížit problematiku stravitelně :-)

Čtenář – praktik nechť laskavě promine možnou komplikovanost tématu a přehlcení otázkami, na něž si musí hledat odpovědět sám :-)

Akademikům i praktikům přeji efektivní jarní úklid (ve skříních, ve firmách i v hlavách), ale především spoustu nové energie od sluníčka!

Zdeněk Novotný
lektor a konzultant Aperta, s.r.o.