Upravit stránku

Dobro v čem jsi dobrá?

 

Umím otevřít dveře nohou, chodit potmě lesem, hlasitě řvát…. Je toho spousta. Co se týče mé práce, myslím, že mi pomáhá, že umím naslouchat druhým a pochopit jejich pohled na věci.

 

Když si vzpomeneš na první den v Apertě co se ti vybaví? Co se od té doby změnilo?

 

Já mám velkou výhodu, že si spoustu věcí nepamatuji a tudíž se ničím moc netrápím a zaměřuji se spíš na současnost a plány do budoucna. Na svůj první den v Apertě, před více jak osmi lety, si pamatuji mlhavě, byl to den seznamování se s novými kolegy, s novou prací i s prostředím. Rozhodně ale nezapomenu na svůj první školící den – vzrušení, hodně stresu a poměrně průměrný výkon a velká únava potomJ.

A dnes? Kolegové jsou pro mě neutuchající inspirací, lidé od kterých se můžu učit, se kterými můžu sdílet úspěchy i úlety, baví mě pestrost naší práce, setkávání se s lidmi napříč společnostmi a jejich strukturou. Cítím se ve své práci mnohem lépe a užitečněji, než před osmi lety.

 

Pracuješ na pozici lektorky, konzultantky a koučky. Co tě na těchto pozicích baví. Proč zrovna lektorská práce?

 

Často se mě kamarádi ptají, jestli se nebojím lidem dávat rady.  Pro mě je však lektorská práce mnohem víc o sdílení zkušeností, nabízení pohledů z jiného úhlu, různých alternativ řešení, než o univerzálních radách, na ty moc nevěřím…Každý jsme jiný, máme své cesty, cíle, motivy. Co je dobré pro jednoho, nemusí být to pravé ořechové pro druhého.  Baví mě, že každý můj den je naplněn a pokaždé jinak, různá místa, zajímaví lidé, pestrost témat a vždy něco, co se naučím.

 

Jaké téma školení máš nejraději?

 

Obecně mám ráda „měkčí“ témata (komunikace, emoce, práce s energií..), motivuje mě, když vidím u lidí v kurzu skutečný zájem a odhodlání věci měnit, třebas i přes počáteční nechuť či obavy. Tam pro mě začíná být práce skutečně zajímavá. Baví mě druhé získávat pro změny a pomáhat jim hledat cesty, jak udělat svůj „kousek světa“ lepším místem k žití. A není podstatné, jestli je to kancelář, recepce nemocnice, partnerských vztah či postoj učitele k žákům, rodičům a jejich motivům.

 

S jakými tématy za tebou chodí lidé na koučink nejčastěji?

 

Témata jsou velmi různá, ale často se za nimi skrývá cosi hlubšího. Po téměř dvou stovkách odkoučovaných hodin, mám dojem, že u lidí ve věku 35 let a více je často silným tématem na pozadí vnitřní sebedůvěra, zatímco u lidí tzv. generace Y je to spíše hledání smyslu.

 

Dobroslava Stránská

Dobroslava Stránská

lektorka, konzultantka, koučka společnosti Aperta s.r.o.

Apertě se věnuje zejména rozvoji manažerských dovedností a osobnostnímu rozvoji.   Zaměřuje se na práci s emocemi, rozvoj emoční inteligence a využívání respektujícího modelu komunikace a vedení lidí. Ráda hledá paralely mezi vztahy v rodině, výchovou

dětí a prací s týmem i jednotlivci. Ve své lektorské, poradenské a koučovací praxi využívá svých bohatých zkušeností z výrobní, obchodní i neziskové sféry.

Prozradíš nám nějaký svůj osobní rituál?

 

Rituálů mám hodně, myslím, že při různorodé práci s mnoha proměnnými jsou rituály důležité, posilují stabilitu. Využívám rituály pro koncentraci, práci s vlastní energií, mám taky ráda, když věci mají své místo… Jeden z mých rituálů je se vždy při odchodu, odjezdu pěkně rozloučit s blízkými – a když třeba děti ještě spí, píšu jim vzkazy, lístečky, obrázky -něco pro pěkný den.

 

Co ti přinesla Aperta do života?

 

Krásnou práci, několik důležitých přátelství, množství cenných zkušenosti a taky dovednost držet si hranice a rozvrhnout síly. Práce ani život, má-li být na dlouhou trať, nemůže být sprint. V Apertě lektor za rok připraví a odvede více než stovku školících dnů, kurzy šijeme klientům na míru individuálně a s plným nasazením.

Co právě čteš. Doporučila by si nám nějakou zajímavou knihu?

 

Já miluju příběhy, beletrii, čtu velmi ráda a bohužel míň, než bych chtěla.  Lektor by měl být v obraze v mnoha oblastech a já jsem přirozeně zvědavá a zvídavá. Využívám každou chvilku běžného života k tomu se něco dozvědět. Ráda vařím, šiju a u toho poslouchám různé rozhovory, přednášky, v autě cestou ke klientům poslouchám audioknihy a s dětmi čtu pohádky, dětské knihy, encyklopedie, diskutujeme o nich– to je taky zdroj inspirace. Všechno na světě už bylo vymyšleno a odžito, příběhy a scénáře se opakují, poučit z nich se dá kdekoliv. Podle mě je taky důležité momenty načerpávání informací a inspirací střídat s momenty klidu, ticha a usebrání, to je podle mě cesta, jak může člověk růst.

 

Máš 4 děti. Ptala jsem se tě nedávno: „Jak to všechno zvládáš?“  Tvá odpověď: „Nezvládám to!“ Tvoje nezvládání ti závidím. Jak to tedy děláš?

 

Důležité je, že na TO nejsem sama, děti vychováváme společně s mým mužem, naše děti jsou fajn a dost toho už dost zvládnou samy, když je třeba pomůžou prarodiče, kamarádi……Lidé měli děti vždycky a v rodinách jich bývalo podstatně více než dnes a taky to nějak šlo. Navíc dnes je domácnost plně automatizovaná – pračka, myčka, vysavač – vlastně jde hlavně o to dobře věci rozplánovat a nezapomenout na radost ze života a péči o vztahy.

Co se týče dětí, nejsem si jista, jestli jejich výchovu a vzdělávání neřešíme v současnosti až příliš. Já jsem zastáncem vědomého rodičovství a vědomého života vůbec, ale ani v jedné z těchto oblastí nelze mít, podle mě, všechno pod kontrolou. Každý člověk (i dítě) potřebuje svůj prostor a svůj díl odpovědnosti, potřebuje zažít i situace, kdy je něčeho nedostatek, nebo jdou věci jinak než by chtělo…musí počkat, přizpůsobit se.  Někdy je prostě lepší nechtít vše zvládat, nechat věci plynout, sledovat, pochopit.

 

Když najdeš čas, kde a jak trávíš svůj volný čas? Kde bereš energii?

Energii beru ze Země, slunce, jídla, pohybu, naplněných vztahů, příležitostné samoty a všech drobných radostí života.  Naplňují mě smysluplné činnosti, zahrada, jóga, dobrá společnost.

 

Jakou zemi bys chtěla navštívit?

Mám cestování ráda, rozšiřuje obzory, zvyšuje toleranci k jinakosti. Jak jsem řekla, jsem zvědavá a je spousta míst, kde jsem nebyla a chtěla bych, namátkou -Island, Keňa, Rusko……krásu a dobrodružství lze ale nalézt i za humny.

 

Ptala se Michaela Sůvová.

Michaela Sůvová

Michaela Sůvová

Key Account Manager Aperta, s.r.o.

Lužická 1157/30
Liberec 1
460 01

V Apertě působím 3. rokem, zaměřuji se na obchod s novými klienty.

S Dobrou máme hodně společné. Nejen to, že žijeme současností a práce nás baví, ale i to, že je pro nás Apertí tým nevyčerpatelnou inspirací a zábavou.