Upravit stránku

Štafeta znamená jednak rychlého posla spěšné zprávy, a také závod družstev, ve kterém jednotliví členové závodí jeden po druhém na vymezeném úseku. Oba významy slova štafeta popisují způsob práce v Apertě. Pohybujeme se na dynamickém, soutěžním trhu vzdělávání, poradenství zejména v tzv. soft tématech, a náš způsob práce je založen na předávání si. Štafetový princip jsme zvolili i pro sérii rozhovorů s pracovníky Aperty.

Startujeme na prvním úseku. Na začátku mnoha projektů v Apertě je dobrá duše firmy, oficiálním názvem Key Account manažerka Věra Růžičková.

Do Aperty jsi nastoupila před 16 lety v roce 2003. Co tě k tomu vedlo?

Pro mě to byl naprostý skok do neznáma z hlediska pracovní pozice a světa byznysu. Přišla jsem z neziskové sféry, netušila jsem, co mě čeká. Tato pozice byla v Apertě nová, žádná vyšlapaná cesta. A to byla ta výzva, která mě oslovila. Důležité bylo, že jsem znala Oldu Kvasničku, ale jako bývalého kolegu. A najednou byl můj šéf. Dostala jsem plnou důvěru a hlavně podporu do začátku.

Změnily se během těch let důvody, proč stále v Apertě pracuješ? 

Pracovala jsem jako sociální pracovnice a terapeutka, byla to práce s lidmi, speciálně dospívajícími a jejich rodiči. Takže jedním z důvodů, proč jsem do Aperty nastoupila, byla možnost v této cestě určitým způsobem pokračovat. I v Apertě se v rámci své pozice starám o své klienty, udržuji korektní vztahy a vždy jsem ráda, když se podaří vymyslet nějaké zajímavé vzdělávací či poradenské projekty. Dalším důležitým důvodem, díky kterému stále zůstávám, jsou hodnoty, na nichž Aperta funguje a které jsou skutečně žity a přítomny v každodenní práci.

V úvodu jsem tě představil jako Key Account manažerku. Co všechno v Apertě děláš?

Nejvíce času věnuji setkávání s klienty a následně přípravě nabídek, ve kterých zohledňuji požadavky a zadání. Toto zpřesňování obsahu školení nebo průběhu poradenských projektů považuji za důležitou součást celé realizace, protože díky tomu je pak školení pro účastníky opravdu přínosné. V této úvodní části spolupracuji s lektory, kteří mi toto vše pomáhají připravovat. Pak už jen stačí domluvit termíny a místa realizace a vše pohlídat, aby byli na místě účastníci i lektoři. Následně si u klientů ověřuji, zda školení či poradenství proběhlo v pořádku.

V Apertě mám však na starost i činnosti související s provozem firmy. V tomto úzce spolupracuji s naší asistentkou Zdeňkou Hlavničkovou a jednateli.

Jak se za ty roky proměnila tvá práce?

Ve svém základu zůstává stále stejná. S každým novým projektem či novým klientem však přichází jiný přístup, vymýšlíme nové postupy, techniky, programy. Takže se stále něco mění. Také nezůstávám jen v obchodní pozici a občas jako lektorka vedu teambuildingové programy, účastním se AC/DC jako hodnotitel či pomáhám při různých workshopech. Jsou to pro mne návraty k mému zájmu o fungování skupin, práci na rozvoji jednotlivce, což jsem původně studovala, a díky tomu mohu stále udržovat i rozvíjet.  Nejnovější rolí je redaktorka časopisu Aperitiv.

Věra Růžičková

Věra Růžičková

Lektorka a konzultantka pro klíčové klienty v Aperta, s.r.o.

V Apertě již 15 let zajišťuje kontakt s klienty, připravuje obchodní nabídky a koordinuje realizaci zakázek. Velkou měrou se v posledních 7 letech zabývá přípravou poradenských změnových projektů uvnitř firem, realizací assessment/development center a programů zaměřených na týmovou spolupráci. Má více jak 20 let zkušeností s přípravou volnočasových programů pro děti i dospělé.

Je nějaká osobnostní typologie, která na tebe „sedí“?

Já mám ráda keltský stromový horoskop. Inspiroval nás a doma jsme na zahradu vysadili stromy, které představují členy naší rodiny. Můj strom je kaštan a jeho plody obvykle nosím po kapsách a na podzim se vždy těším, že si zase seberu nové. Na mě opravdu sedí, že jsem důsledná, přizpůsobivá a spolehlivá, dokážu naslouchat druhým. Zároveň jsem tvrdohlavá a někdy náročná na sebe i okolí.

Znám tě a nejen já, jako člověka vitálního, s obrovskou šíří záběru i srdcem, které do své práce vkládáš. Odkud čerpáš energii?

Mně pomáhá obyčejná chůze. Jdu ráda do lesa, polí, luk, skal, do kopců… Mám moc ráda výlety tady v Čechách, protože tu máme velmi rozmanitou a bohatou krajinu. Od jara do podzimu se nabíjím na zahrádce. To je totiž práce, která je opravdu vidět. A s radostí pozoruji, jak se postupně všechno od jara probouzí, jak začnou vykukovat první výhonky rostlin, pak když všechno začne kvést a postupně se zahrádka odměňuje různými plody.

Jakou dobrou radu jsi v životě dostala?

Nesu si spíše vzor chování, který znám z rodiny. A to je společná práce na nějakém větším či náročnějším úkolu. Bývalo to sázení brambor, sušení sena, různé opravy domů apod. a u toho se sešla širší rodina. Bylo to setkání, u kterého se sice hodně pracovalo, ale byla i legrace a příjemná atmosféra. A toto držíme doma stále, jen jsme do toho přibrali ještě navíc i své přátele.

Michal Knězů Mrvka

Michal Knězů Mrvka

lektor, konzultant, kouč a jednatel Aperta, s.r.o.

Aneb podle keltského stromového horoskopu se v rozhovoru potkal kaštan a cypřiš. Obě znamení jsou komunikativní a oba máme s Věrkou rádi práci na zahradě. Kaštan je více vytrvalý, a to je i to, co bych se chtěl více od Věrky naučit.