Upravit stránku

Začíná se nám nový měsíc, v jehož druhé polovině se, alespoň podle kalendáře, bude vítat jaro. On je ten březnový kalendář vůbec zajímavý, pokud se na něj člověk podívá jinýma očima.

Březen je měsícem internetu. To mi připomíná, že Aperta má stránku na Facebooku, kterou nejlépe najdete, pokud na Vašem profilu zadáte do vyhledávání Aperta Liberec. Postupem času z ní chceme vybudovat stránku inspirativně zamyšlenou, kam budou přispívat všichni lektoři Aperty a obchodníci ji budou využívat k pozvánkám na naše školení, semináře, přednášky a jiné akce. S internetem souvisí i zpráva, že se Aperta připojila k projektu Managementmanie, což je multiprojekt firmy Cortis Consulting a my jsme si v něm našli svoje pole působnosti. Pokud chcete vidět jaké, klikněte na managementmania.com.

2. březen je Dnem boje spisovatelů za mír. Je určitě krásné, když spisovatelé podporují celosvětový mír, jen trochu nerozumím tomu, že čím více čtu knižní novinky, tím menší chuť číst mám. Pokud máte dobrý tip na dobrou knihu, napište nám o tom třeba právě na Facebooku.

Pokud na to nezapomenu, tak 6. března si dám k snídani, obědu i večeři rybu. Je totiž Den jódu a mě nenapadá jiný způsob, jak tento den podpořit.

11. března budu sedět v kanceláři a důkladně se připravovat na poradu, která bude hned druhý den. Je nutné využít toho, že bude Evropský den mozku a určitě přijdu na super nápady, které pak odprezentuji ostatním. Jen doufám, že i můj mozek bude chtít slavit svůj den tak, jak se na mozek sluší a patří.

Víte, že Aperta má od Nového roku svůj vlastní reklamační řád? Je to ojedinělá záležitost u firem zabývajících se vzděláváním a myslím si, že minimálně 15. března, kdy je Světový den práv spotřebitele, by se měl tento řád vyvěsit na chodbu, hned vedle požární směrnice.

Máte pocit, že jsem vynechal 8. březen, dříve tolik populární MDŽ? Nevynechal, jen jsem ho posunul, protože mě při pohledu do kalendáře napadlo, jak se některé věci šijí horkou jehlou, a chybí jasná návaznost. 19. března je totiž Mezinárodním dnem invalidů, a když si vzpomenu na to, jak muži svátek žen oslavovali a v kolik oslavy končily, navrhuji, aby byly tyto dva významné dny v těsném sledu za sebou. Je jen otázka, jestli přesouvat ženy a nebo invalidy. Obé má své výhody i nevýhody.

Naopak 21. březen splňuje mé přísné požadavky na logickou strukturu. Představte si časy dřívější a nudná výchovná představení poezie pro základní školy. Proč? Tento den je Světovým dnem poezie. Pamatujete, jak se vám chtělo spát, a přísné učitelky toto nechtěly dopustit? Kdybyste tehdy věděli, že ten samý den je i Mezinárodním dnem zdravého spánku, měli byste jasný argument, proč se vám klíží oči (stejný argument v zaměstnání raději nepoužívejte).

O den později, 22. března, dostanete možnost pořádně se probrat. Hned ráno se osprchujte studenou vodou a myslete na to, že je Mezinárodní den vody. To mi připomíná rituál vody, který nás učil rakouský profesor kreativity na firemním školení Aperty. Pokud se zúčastníte našich seminářů kreativního myšlení, možná se dozvíte i to, k čemu je tento rituál užitečný.

Někdy mám pocit, že firmy si z firem, jako je ta naše, dělají záchranářskou firmu. Někde se zaseknou, nahoru nemůžou, pád dolů by pro ně byl smrtelný, tak volají Apertu. Je to super ve chvíli, kdy se na to ale sama firma nevykašle. Proč o tom mluvím? 24. březen je Dnem horské služby, a zároveň Světovým dnem proti tuberkulóze. Jak příhodné. A pokud si ten kašel dokonce ani nechtějí přiznat, budu je odkazovat na 27. březen, kdy je Mezinárodní den divadla. V tento den, ať si hrají na cokoli, od rána do večera, před publikem nebo na uzavřených zkouškách a v tento den, nechť je jim tleskáno. Jindy ale ne.

Jsme v závěru měsíce, 28. březen. A protože Aperta startuje nový projekt, který směřuje k učitelům základních škol, je jim dobré popřát k jejich dni, Dni učitelů.

Pokud jste, stejně jako já, používali kalendář dosud jen jako nástroj time managementu III. generace (mimochodem už existuje generace čtyři a půl, a i o té se dozvíte na našich akcích), inspirujte se mnou a dívejte se do něj i z jiného úhlu pohledu. Ostatně jako na všechno. A pokud vám to nejde, kontaktujte Apertu, rádi vám ukážeme cestu k otevřenosti.

Mgr. Martin Chomča
lektor Aperta, s.r.o.