Upravit stránku

Nedávno se mi do ruky dostala kniha Michaela J.Gelba s názvem Myslet jako Leonardo da Vinci, v jejímž podtitulu autor slibuje jasně strukturovaný návod, sice Sedm kroků ke genialitě. Pokud se vám tato knížka náhodou dostane do ruky, doporučuji do ní nahlédnout a připomenout si krásu renesanční doby a ducha Mistra Leonarda.  I v případě, že nemáte ambice hledat v sobě dřímajícího génia, zcela jistě vám budou myšlenky a návody v knížce uvedené dobrou inspirací pro rozvoj schopnosti, již v dnešní době vzývají ve většině firem a pracovních týmů,  a sice kreativity.

Níže uvádím 7  davinciovských zásad převzatých z obsahu Gelbovy knihy a připojuji 7 námětů na rozcvičku ducha a mysli.

Curiosità- nenasytná zvědavost

Máte nějakou oblast, na níž jste v minulosti zcela rezignovali a řekli jste si: tohle není můj šálek kávy, to nikdy nepochopím, nikdy se nenaučím? Tak si ten problém jasně formulujte, seberte odvahu a nebojte se poprosit někoho o pomoc. Dejte si druhou šanci. Nechte si třeba vysvětlit princip fungování nějakého zařízení, který jste nepochopili o hodinách fyziky. Jistě vám to krom ponaučení přinese i radost ze sebe sama.

Dimostrazione – prověřujte znalosti, poučte se z omylů

Máte rádi své jisté? Kupujete neustále stejnou značku potravin nebo drogerie většinou ve stejném obchodě, protože jste tak dlouhodobě zvyklí? Nebo jsou vaše oddychové rituály dlouhodobě neměnné?  Odhodlejte se k malému pokusu a vyzkoušejte úplně jinou alternativu  – vyhodnoťte ji a pak se klidně vraťte k té původní nebo zůstaňte u nového objevu…Nezahazujte rituály, které máte rádi, ale dovolte si sem tam nějaký ten experiment!

Sensazione – neustále rozvíjejte smysly

Zrak, Hmat, Sluch, Čich, Chuť: Těchto vašich pět průvodců světem vnímání na tom jistě nebude, co do vaší pozornosti, stejně. Na který smysl zapomínáte a neudělali jste pro něj dlouho nic hezkého? Zvolte si den D pro tento smysl a užijte si to s ním! Je na vás zda budete čichat různé vůně nebo se dotýkat poslepu zvláštních předmětů. Podstatné je najít si na tuto kratochvíli trochu času a užít si ten okamžik.

Sfumato – buďte tolerantní k nejasnostem a neostrostem

Máte příležitost občas vyprávět před spaním pohádky dětem? Ideální příležitost pro odvážný experiment: zapomeňte pro jednou na příběhy, které znáte a směle začněte vyprávět příběh svůj – ten, který sami nevíte, jak dopadne. Nebojte se nejistoty, určitě to vaše vyprávění dobře dopadne a pobavíte se!

Arte/Scienza – rozvíjet rovnováhu mezi vědou a uměním, logikou a představivostí

Seberte odvahu a zkuste se dorozumět se svými kolegy o pracovních pravidlech nebo o startu nového projektu prostřednictvím myšlenkové mapy. Využijte barev, obrázků, textu, emotikonů. Vyzkoušejte to jako  alternativu dlouhých mailů  a nudných slohových elaborátů. Určitě své okolí mile překvapíte a zjistíte, že i tyto formy komunikace jsou velmi efektivní.

Corporaliità – zdokonalujte ladnost a zručnost obou rukou, kondici a duševní vyrovnanost

Připadá vám levá (pravá) ruka nebo jiná část těla nešikovná? Zkuste to změnit – lehký trénink se vyplatí a má navíc blahodárný účinek na schopnost vaší koncentrace a budování vnitřní vyrovnanosti. Co třeba zkusit realizovat jeden den všechno levou rukou, jste-li pravák? Může se to hodit.

Connessione – uznávejte vzájemné souvislosti všech jevů

Napište půlstránkové zamyšlení o tom, proč děláte právě to zaměstnání, v němž se nyní nacházíte. Možná se na něj i leckdy zlobíte, ale budete-li pátrat v minulosti a zamyslíte-li se o všech souvislostech a o vlastních hodnotách a preferencích, jistě vám toto psaní pomůže odhalit zajímavé věci a dovede vás k novým rozhodnutím.

Tak hodně štěstí a příjemné letní kreativní cvičení!

Zdeněk Novotný
lektor a konzultant Aperta, s.r.o.