Upravit stránku

Začátek školního roku znamená, že skončilo období odpočinku pro děti, ale i pro nás rodiče. Trochu mi to připomíná jarní úklid, protože třídíme oblečení, boty, hračky apod. Děti jsou už zase o rok starší a tak povyrostly. Z rukávů i nohavic jsou najednou třičtvrťáky, hračky jsou najednou trapné, pokojíček potřebuje novou barvu zdí. Možná také novou barvu potřebují vlasy a nehty a …

Je to tedy období, kdy se mnohé mění. Jako každý rok vymýšlíme, jaké kroužky budou děti zase navštěvovat, jak to všechno logisticky zařídit, aby to zvládaly ony samy, ale také my rodiče.  Děti mají možná nové spolužáky, nové učitele, nové školy... A taky nové mobily, tablety, notebooky, auta.

Radši se vrátím k tomu třídění, protože moc příjemné je prohrabávat se knížkami v knihovničce dětí. Od klasických pohádek, příběhů o pejskovi a kočičce, medvídkovi Pú se dostávám k různým encyklopediím, vracím se s Kukym, čaruji s Harry Potterem, mám Sedmý smysl. Mezi knihami však nacházím skvost. Ptačí sněm od Petra Síse. Knihu, která má silný příběh a je úžasně ilustrovaná.

Vzlétám se všemi ptáky světa na jejich cestu hledání. Tento původní perský epos ve mně otevírá neskutečné množství myšlenek, otázek, inspirací. V několika málo větách je řečeno vše.

Putování školním rokem je také překonávání různých překážek, je to setkání s mnoha neznámými, padání do propastí, zdolávání vrcholů. Ostatně jako v celém našem životě. A přeci cítím rozdíl. Už to není úplně moje putování. Já jako rodič toto prožívám a sleduji s určitým odstupem, nadhledem. Sama sebe učím, že je to zodpovědnost především dětí (ty moje už jsou přeci jen starší), že ony samy si vše řídí a zařídí, já jen vypomohu, pokud požádají o pomoc. V tomto je to škola pro mě. Pouštět pomalu otěže, aby mohly volně klusat, jak chtějí ony samy. Ptáci v knize musí překročit sedmero údolí, aby dosáhli svého cíle. Názvy údolí pro mě jasně symbolizují, co nyní prožívám a co musím především zdolat já sama, aby se mi toto podařilo. Posuďte sami. Je to údolí Hledání, Lásky, Porozumění, Odstupu, Jednoty, Úžasu a Smrti.

Zvoní a škola začíná. A já si pomohu slovy z knihy Petra Síse: „Láska miluje vše obtížné. Napněme křídla!“

Věra Růžičková
Aperta, s.r.o.